Reklama
 
Blog | Daniel Kvasnička

Barbora a Mikuláš

Vyrůstal jsem v evangelickém prostředí. Moje protestantská církev se tvářila mírně povýšeně a kysele na Mikuláše s čertem. Připadl jim málo evangelický. Moji rodiče vyzráli nad rohatou tradicí tím, že nasadili jinou starokřesťanskou legendu, kde čerti nehráli roli. Nám samozřejmě neřekli, jaká drasťárna souvisela se svatou Barborou. Možná to ani nevěděli. Na naši svatou Barboru nám plnili punčocháče za oknem vším možným, hlavně dobrotami odpovídajícími šedesátým létům minulého století. A asi jsme nebyli jediní, kteří prožívali tyto náhražky. U nás byl každoroční příběh umocněn ještě tetou Lídou, která příjížděla za svými neteřemi a synovci, protože své vlastní děti neměla. A my ji milovali! Rodiče se mohli tvářit, že nám nic nechystali, ale Barbora – tedy Lída, ta že to zařídila. A nelhali. Tahle Barbora měla ještě jednu výhodu – byla o den dříve. Pak jsme se den poté mohli pobožně tvářit, že nás Mikulášové nezajímají.

Trapas! Čert má přece v celém příběhu velice důležitou roli. Nemusí se ani šklebit a není třeba, aby nadával. Vypadá odporně a hloupě, jako každý žalovník, který chce druhému uškodit. Nemá za úkol děsit děti a plašit jejich dušičky. Má za úkol říci, že nebylo vše v pořádku. A hlavně, že se to ví! Jenže člověku to žalování nepomáhá, protože odpuštění a milost jsou vždycky silnější. A odpuštění a milost přijdou až po tom vyznaném hříchu s vážnou a účinnou lítostí, která chce změnu. To tedy je dostatečně evangelické. Takže: Mikuláš bez čerta, to je fejk!

Aktualizace 6.12.2018
Včera na ulicích byla spousta debilních čertů, kteří děsili děti. A zjevně je to bavilo! To se pomátl svět? Na Hradě strašidlo, pod Hradem kňourající strašidlo na klíček, co opakuje stále to samé a podplácí dospělé, nejvíce seniory a pak i děti. A teď ještě v ulicích!

Kdepak! Co to je za stvoření, která jen hýkají? Čert musí umět mluvit! Když má žalovat, musí mluvit skoro důvěryhodně. Vždyť je bezvěký a když šeptal Evě, ona mu uvěřila. Snaží se o totéž vůči všem. A hlavně, on ukecává Mikuláše! Od toho v té partě je! Tvrdí mu nesmysly o hříších toho drobečka, který stojí naproti. Ale Mikuláš ví svoje! Tak to je!

Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama