Reklama
 
Blog | Daniel Kvasnička

Malta

Všechno  tohle bych snesl: Chaotické hodinové zvonění z kostelních zvonic. Chaotické proto, že mají výkyvná jen srdce zvonů a cinkají na ně, jak to vyjde. Pak mírně rozladěné oficiální kapely, jejichž dirigenti jsou nazýváni maestro. Sem tam švába taky snesu… Alespoň vím, jak takový tvor vypadá. Co však nesnesu, nebo alespoň těžko, že se v přístavním městečku osmá hodina ranní oznamuje sérií dělbuchů, které rozhoukaji alarmy v autech. V poledne to samé. V deset večer, o půlnoci taky. Každý úder věžních hodin doplní obláček na čisté modré obloze. Ohlušující výbuch a mírná taková vlna, pokud zrovna jdete poblíž.

Nevytýkám to hořce. Ta síla výbuchu, výstřelu. Záblesk, vůně střelného prachu, pískání v uších. Pubertu jsme každý přežívali s touhou po pořádné ráně. Někdo má i památku na prstech a dlaních; sem tam i steh či dva dodávají mužnosti.

Birżebbuġa se vyslovuje s krásným znělým b. Birżebbuġa však má take v centru velký sklad ropných derivátů, kolem kterého je ticho. Neodhaduji, co skladují a stáčí, radši to ani nechci vědět. Říkám tomu prostě benzín. Naprosto ovšem nechápu, že za zdí, u níž stojí tanky plné benzínu, se normálně bydlí. Charakteristické pojmenování domů je tak trochu nebeské. Čtete tam Casa Michael či Gabriel. Asi pro ta křídla, která by byla užitečná, kdyby… Přece jenom ty dělbuchy…

Maltu a její ochránce, zásoby benzínu a jiné uchránila Víra, Naděje a Láska, jak říkali posledním třem dvojplošníkům, které jim v jednu chvíli zbyly. Maltu se nepovedlo pokořit ani Kesselringovým  a Rommelovým sršnům Ju 87 Stuka. A ti se o to opravdu snažili od prosince 1941 do léta 1942. Představuji si, že útočná letadla vždy vítal dělostřelecký protiletecký flag.

Mám tedy polehčující vysvětlení pro tu výbušnou vášeň Malťanů. Je to ten všudypřítomný flag, který Malťany spolehlivě chránil. A tak si jej připomínají dodnes. A věří, že s pomocí Panny Marie či koho všeho i do budoucnosti uchrání všechny tanky s benzínem proti všem moderním Kesselringům a Rommelům. A co na závěr? Rána jak z děla!

Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama