Reklama
 
Blog | Daniel Kvasnička

Naštěstí! 

Už ani nevím, zda šlo o nějakou hru na festivalu v Brně a nebo o postoj k jiné orientaci našich spoluobčanů. Jisté je, že se na mně kdosi dožadoval jasného názoru jménem mé církve. Nechtěl se mnou hovořit, chtěl prostě „Ano!“ a nebo „Ne!“ Jenže tak jednoduché to není. O těchto věcech, zvláště s jinak orientovanými a jejich příbuznými, hovořím v soukromí; příběhy jsou složité a vždycky závisí na tom, kdo sedí přede mnou. Spolu můžeme hledat prostá řešení, pobrečet si a zanadávat, taky se smát. Hlavně hledat cestu dopředu. Politická zjednodušení se mi nehodí, tak je odmítám.

Takže na otázku: „Vaše církev si o tom nic nemyslí?“ Odpovídám krátce: „Naštěstí!“ Kdybychom byli povinni zareagovat na každou věc a zařadit se do podporovatelů ambasády v Jeruzalémě a nebo do řady těch, kteří jsou proti ní, bylo by to tragické. Lepší je hovořit o všech možných stránkách výtečného rozvoje státu Izrael a také o věcech, které tento moderní stát naprosto nezvládá. Když půjde o tu nešťastnou hru v Brně, tak můžeme hovořit o křesťanském násilí na muslimech v dějinách a taky o tom, jak se krvavě podepisují fanatičtí zastánci politických ideálů islámu. Prostě obojí. 

Ale to spolehlivě rozzuří zastánce jednoduchých odpovědí. V nejlepším případě mne politují. Jedni by chtěli, abych svazku osob stejného pohlaví určitě požehnal, protože je to svatba. Jenže to já neumím, prostě neumím. Neštítím se lidí s pocitem, že jsou ve špatném těle, či že je jim nejlépe se stejným pohlavím v posteli. Nepředpovídám všem těm lidem (kteří často přijdou vyplašení sami sebou) plameny pekelné, těm plamenům naštěstí šéfuje sám Pán Bůh, ale taky s nimi nejásám a určitě neříkám, že je to v pohodě manželství. Nebo že je to v klidu a dá se jednoduše přehodit výhybka na jinou kolej. Jde mi o přežití těchto lidí a to v horizontu +30 či 50 let. A taky o přežití a svobodnou volbu jejich dětí, které je mají na očích. 

Jak z jedné, tak z druhé strany jsem ztracenec a pomatenec. Příliš konzervativní je pro jiné příliš liberální. V době, která diktuje jednoduché odpovědi to nemůže být jinak. A třeba to vydržím, nebo se mne někdo zbaví. Zatím se snažím trpělivě odpovídat a nevyhrocovat diskusi. Nenálepkuji ani ty, kteří se mnou nesouhlasí. Jen s nimi prostě nesouhlasím.

Veřejným vyjádřením bych ale nešetřil. Nejsem zastánce mlčení. Jen bych cizeloval každou větu. Přece máme co říct! Naštěstí můžeme vykládat text, který sice nedává jednoduché  odpovědi, ale vede k prostému umění přemýšlet nahlas. Kdy jindy, než dnes! Kde jinde než v církvi, kde jinde, než nad Biblí. Naštěstí!

Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama