Reklama
 
Blog | Daniel Kvasnička

Nechte toho!

Před několika dny skončila v Litomyšli konference věhlasných odborníků z celého světa. Budeme rádi, když přijedou zas. Z důvěrných zdrojů vím, že zahajovací sezení chtěli mít vědci v chrámě. Před jeho oltářem objednavatelé vážně zauvažovali, že přikryjí oltářní obraz (Nalezení sv. Kříže), protože by to nebylo korektní vůči těm či těm… Nakonec měli za sebou nízký paraván s logem a obraz zůstal tam, kde je.

Jinde se dlouze diskutuje nad vyretušovanými křížky ze střech kostelů, v Praze se bere vážně debata o tom, zda je možné postavit opět mariánský sloup na Staroměstském náměstí. Co jen sleduji celý příběh a úsilí obnovitelů, skřípne mi jejich zvláštní způsob projednávání na Magistrátě. Ale budiž, to jsou taky dějiny. Zlatý kalich na průčelí chrámu Panny Marie před Týnem byl oficiálně zdůvodněn úctou k eucharistii, on ale připomíná přece husitskou katedrálu Jana Rokycany.

Dalo by se dlouze diskutovat o tom, zda symboly tvoří naši existenci a nebo ji doprovázejí a svědčí o minulých dnech či našich snahách. A není to jen u nás. Voda v Americe přikryla znepokojující události a prezidentská vyjádření související se sochou jižanského generála. Na Ukrajině jedni pláčou a druzí zuří, přetírají či likvidují Leniny.

Nechte toho! Jestli je něco třeba pěstovat, tak je to život. Jen pěkně voďte děti k Husově soše. Hus přece tak poeticky zří k Týnu. Jen počítejte zas a zas křížky na dlažbě, které připomínají vraždění českých pánů. Jen je voďte k mariánskému sloupu, pokud se postaví, a ukazujte si, jak se dívali kdysi na protestanty a povězte dětem proč. Klidně trochu poeticky. A taky odborně a důstojně. Určitě ne stranicky a nenávistně. Ale nechte svět tak, jak je. Nebo jej klidně zkrášlujte. Ale proBoha – Žijte!

Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama