Reklama
 
Blog | Daniel Kvasnička

Optika pohledu

„Nic se nestalo!“ uzavírá pátkem třináctého září svůj přezkum další v hierarchii státních zástupců. Samozřejmě jde o to Čapí hnízdo. A ekonom Petr Zahradník v pořadu České televize docela otevřeně řekl, že si oddychli lidé v desítkách podobných příběhů naší dotační politiky, v Evropě dokonce ve stovkách příběhů. Později zesílil na stovky u nás a v Evropě na tisícovky. Čisté řešení prostě neexistuje. Věcné řešení bude brzo na papíře.

Takže právě proto, že není Čapí hnízdo jediným a jasným příběhem, proto se nedá soudit. A pan Andrej Babiš má pravdu, když říká, že by se nic nedělo, kdyby nebyl v politice. Tedy, že není spravedlivé, aby on trpěl, když netrpí další. A že je spravedlivé zamhouřit oči nad jeho příběhem (ostatně, už svých padesát miliónů splatil nazpět), protože nikdo nemluví o těch ostatních.

To je z principu hlavní problém, o kterém dosud mluvil pohnutým hlasem jen pan Andrej Babiš. Teď se to zřejmě stane jedním z oficiálních stanovisek. A je to dvojí optika. Otevírá se princip mravní, který by někdo řešil tím, že by dotace úplně zrušil a jiný zase postihl všechny, případně alespoň slovně a otevřeně označil některé označil za nemravné s jistotou, že  obecně lze dotaci administrovat poctivě. Čemuž věřím já.

My jsme se dávno učili stylu myšlení, že je lépe zamhouřit oči, než je jasně otevřít. Začali jsme tomuto způsobu říkat cizím slovem „pragmatismus“ ač by bylo dobré spíše říkat „oportunismus“.

Příklad z klasiky: Po roce 1624 se v královských městech začala provádět rekatolizace. A byla to především státní záležitost. Úspěšnost byla stoprocentní. Katolická církev se k ní propůjčila, ale nebyla iniciátorem. A dělo se to tak, že k protestantskému měšťanovi přišel rekatolizační komisař a s ním dvacet vojáků. Měšťan měl na výběr: Buď bude od této chvíle katolíkem a nebo bude mít natrvalo hosty. Říká se tomu dragonáda. Vojáků je totiž stále dost, takže těchto dvacet bude bydlet pod jeho střechou. Ctihodný měšťan je bude mít na stravu a ustájí jejich koně. Měšťan si rychle vybral a co si ve skutečnosti myslel, to už zůstalo mezi ním a Pánem Bohem. Jistě však šel k přijímání v katolickém kostele a zcela jistě církev vydržoval ze svých prostředků. Byly samozřejmě čestné výjimky.

Jisté je, že jak dragonády, tak Čapí hnízdo ponořily českou politickou kulturu do větší a větší hloubky, do nepořádku a zkaženosti. A přiblížily soudům, kterým se vyhnout nemůžeme, protože dopadnou na všecky. Východisko, které společnost skutečně pozvedá však zcela jistě existuje. A na tahu je ministerský předseda a jeho kolegové, nikoli státní zástupci.

 

 

Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama