Reklama
 
Blog | Daniel Kvasnička

Superlegalizace

Není to součást vizí Elona Muska. Ani to není díl Průmyslové revoluce 4.0. Je to proces, kterým zahraniční ambasáda uzná nějaký dokument vydaný českými úřady. A já se ten proces pokusím popsat – tedy zejména tu českou cestu legalizace směřující k superlegalizaci. Že už jste se ztratili? Já za ten den téměř taky. Vydržte, prosím. Tady je zadání: Dejme tomu, že můj syn se rozhodne z asijské země přesunout do arabské, protože tam získá kontrakt. Poprosí tátu, aby mu v Praze vyřídil výpis z rejstříku trestů.

Už brzo ráno, když jede výpis z tiskárny na Rejstříku trestů na Vrchním soudu v Praze, si kladu otázku, proč není možné, aby ze stroje vyjel text přímo v angličtině, myslím soudně ověřené angličtině. Byť bych si za to připlatil, myslím, že tomu nic nebrání. Tady poprvé a určitě i později je na to nějaká úřednická odpověď, která zdůvodňuje, proč to nepůjde. Ale já jsem jen vizionář. A co teprve, kdyby se našel vizionář s mocí úřední!

Dobrá, jdu s výpisem, který je opatřen pro jistotu dvěma razítky soudu, na Ministerstvo zahraničí ČR na Hradčanech. Tam mi ověří, že razítka jsou razítka a zaplatím kolkem další obnos. Pak se opatrně ptám na další proces. Úředník mi jej moc nevysvětluje, protože se zdá, že tyto služby dělají agenturně všechny možné instituce a mne bere jako eléva takové agentury. Také se mi jedna nabízela. Slibovala týden na vyhotovení a pohybovala se cenově kolem čtyř tisíc a výše. Já na to mám den. Já nejsem instituce, co parazituje na českém úředním šimlovi.

Vyzkouším telefonicky snad deset soudních překladatelů až narazím na jednoho, který mi udělá překlad textu a všech razítek za necelou hodinu. Že zaplatím, to chápu. Nadšeně jedu na Hradčany, aby mi u přepážky řekla jiná paní, že mi chybí dvě další razítka.

To první na krajském soudě, který musí potvrdit, že razítko jeho soudního překladatele je správné razítko a že on je on. Dobrá, další kolková známka, kterou si mohu koupit na místě. A letím na Ministerstvo spravedlnosti ČR. To musí potvrdit, že krajský soud je krajský soud… A dojedu tam jen těsně před polední pauzou. Ouha! Ministerstvo neumí prodat kolky. Tak si dám oběd a posedím na poště na Karlově náměstí, abych koupil zase další kolek.

Když jej paní lepí na dokument po polední pauze, podotkne, že stačil v třetinové hodnotě. Ale jak jsem to měl vědět? Mám tedy poslední razítko Ministerstva spravedlnosti ČR a za další kolek získám ověření na Hradčanech. Tedy, že všechna razítka jsou razítka. Dokument je konečně legalizován!

Napadlo mne, že ještě zkusím ambasádu té arabské země. Zazvonil jsem v Bubenči na zvonek, který měl popis 9:00 až 16:00. A po laskavém rozhovoru s operátorkou zjistím, že jsem zazvonil na dveře pana velvyslance. A Jeho Eminence ty věci neřeší. Musím na konzulát a to je vedle. Za chvíli mi paní sekretářka dá přímo pana konzula na ucho, jestli by se s tím nedalo dělat něco hned. Po domluvě mi konzul přímo zavolá, abych měl jeho číslo v mobilu. Všechno mi vysvětlí, mám přijít zítra – vlastně mohu pro superlegalizaci poslat dalšího syna bez plné moci – a platit se u nich může – jen kartou…

Po dvaceti osmi letech si v Česku připadám, že se naše republika dopředu moc nepohnula. Je nekomfortní, uživatelsky složitá a nepohodlná. Je zaostalá. Digitalizaci státní správy všichni řeší, ale zatím ji nikdo nevyřešil. Nikdo z minulých ministrů a nikdo z těch posledních a současných. Zdá se mi, že za tím není jen politická nevůle – prostě se nechce, ale je to i obyčejná neschopnost. A neberu ani ohnivé sliby vlády v demisi. Byli u díla i v minulém volebním období a nic neudělali. Jen teď slibují hory a doly a na severu Čech podepisují petice, aby využili petičního práva proti sobě samým? Zaklínadlo: „Makat pro občany!“ Proč ta komedie? Raději by měli vizionářsky mlčet a normálně pracovat. Určitě nemají roztomile poločesky blábolit, jak je to jasný…!

Ambasádě té arabské země píšu poděkování…

Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama