Reklama
 
Blog | Daniel Kvasnička

Už je to tady

Nechci nějak přeceňovat shromáždění lidu na Letenské pláni, ale jsem za něj velice vděčný. K některým věcem mlčím, nad některými se pousmívám, ale dost je těch, se kterými srdečně souhlasím. Nejvíc si vážím toho, že se nezanedbatelné množství lidí zvedne a někam společně přijede dát najevo, co si myslí. A ten projev i dnes byl velice slušný a rozumný.

Málokdo už dnes dovede pochopit, jaké zrůdnosti jsme zažívali v době opoziční smlouvy. Pakt na celé čtyři roky, který si smluvila ODS s ČSSD, spíš řekněme pan Klaus a pan Zeman, uvrhl republiku do svévole, klientelismu a mafiánství. Pánové si to rozdávali v Praze tak, že i v pohraničí bylo těžko dýchat. Když se rok po „Děkujeme odejděte!“ pokoušel jeden spolek sezvat lidi na Václavák právě na výročí listopadu, byla znát zcela zřetelně nechuť protestovat. Michaelovi Kocábovi a Janu Krausovi (který ještě tehdy měl politický kapitál) jsme připravili večeři na Náplavce a přemlouvali jsme je, aby s námi do toho šli. Nešli. Michael objížděl autem koně na Václaváku a nezastavil a nevystoupil. Prostě k tomu ještě nenastal čas. Možná tehdy něco propásli. Respektuji, ale je mi to líto. Tehdy byli mnozí sevření a v úzkosti. Pořád mysleli na to, aby svou angažovaností neztratili víc, než pro svou pověst očekávali získat. Ti, kteří by mohli mluvit, statečně mlčeli. Včetně těch církevních. Když jsem putoval za papundeklovou rakví s nápisem „české školství“ z Můstku ke koni, byl jsem vděčný alespoň za ty dva, co ji se mnou nesli. Pomalu a vážně jsem ji následoval v taláru. Byl to fakt funus. Prostě neuzrál čas.

Samozřejmě jsme spoustu věcí v následujících letech zpackali, stali jsme se terčem různých vychytávek, k nimž se ti silní dokázali domluvit. Ale prostě ještě nebyl čas. Vypili jsme si to do dna. Odměnou byla mnohá přátelství, která trvají až dodnes. A toho si vážím.

Když to píšu, prožívám velkou vděčnost za to, že se stovky tisíc lidí o dvacet let později seberou v sobotu ráno či dopoledne a přijedou na Letnou. Prostě přišel čas, tak to nesmíme promarnit, přátelé!

 

Obrázek v náhledu od Jany Mackové, 16.11.2019

 

Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama