Reklama
 
Blog | Daniel Kvasnička

Výbušná církev

Červenobílá vlajka Malty nese kříž v podobě anglického řádu, uděleného za statečnou obranu ostrova ve druhé světové válce. Běžně však vlají nad ostrovem řádové vlajky s jasným bílým křížem uprostřed červeného pole. Křesťanství je zakotveno v ústavě, ač na ulicích kolem sebe vidíte pestrou změť národností a vůbec nerozlišíte, kdo je zde pracovně, kdo jako turista či domácí. Pochopitelně se křesťanská povaha odráží i ve víkendovém vydání novin. The Sunday Times of Malta měly o víkendu silné zastoupení článků s křesťanskou tématikou. To křesťanského středoevropana přece jen překvapí. A potěší.

Nejprve upravím jeden mýtus: Ostrovy Malta a Gozo, místo největšího počtu kaplí, kostelů a chrámů na čtverečný kilometr v celém světě, jsou spojovány běžně s maltézskými rytíři, skutečností je, že duchovní správu nejnáboženštějšího ostrova na světě má na starosti řádná biskupská konference.

Mezi papežem Františkem a řádem rytířů to zaskřípalo, když František v roce 2017 přiměl velmistra řádu Albrechta Festinga k odstoupení poté, co on v prosinci předchozího roku překvapivě odvolal velkého kancléře Suverénního řádu maltézských rytířů, Albrechta von Boeselagera. Naše česká média v tom příslovečně trochu plavala a vypadalo to v jejich podání jako papežův přešlap. Papež a státní sekretariát ale udělali dobrou práci ve prospěch řádu k duchovní a právní obnově řádu (přesný citát ze zprávy sekretariátu), jak je to vidět i z laického pohledu. Rytíři mají od května 2018 nového velmistra Fra Giacoma Dalla Torre del Tempio di Sanguinetto.

Duchovní správa Malty už tedy není řádová. Je svěřena tříčlenné biskupské konferenci. Maltský arcibiskup Mons. Charles Scicluna je členem Kongregace pro nauku víry a papežovi velice pomáhá svými postoji v boji proti sexuálnímu obtěžování nezletilých v katolické církvi
5. dubna 2017 dokonce papež poděkoval maltským biskupům za spolupráci a pokyny k uplatňování apoštolské exhortace Amoris Laetitia. Spolupráce s maltskou církví je tedy nanejvýš pevná.

Biskupskou delegátkou pro evangelizaci je mladá žena: Dr. Nadia Delicata. Učí na univerzitě a pracuje na arcibiskupství. Rozepsala se ve víkendovém vydání The Sunday Times of Malta a popisuje situaci církve velmi odvážně. Mluví o tom, že pokud se řekne, že je třeba církev znovu postavit, je třeba přijmout skutečnost, že je zničená. A zásadním tématem pro ni je rozlišovat mezi tradicionalismem a tradicí. Hovoří dokonce o vyšetření křesťanského svědomí, zda přináší naději těm nejpotřebnějším. Dá se tušit, že plánem jejího týmu bude františkovské nové uchopení pojmu farnost jako místa skutečné duchovní péče o jednotlivce a pravdivého slavení.

Manuel Della, blogger a publicista, shrnuje v The Sunday Times of Malta reakce na svůj blog, ve kterém před několika dny přinesl šokující informaci. Pro lokální festu, tedy oslavu vázanou k náboženským výročím v maltské Mostě, byly vyrobeny v certifikované firmě dělbuchy, petardy – kterých bude jistě odpáleno mnoho – s výrazným znakem maltských nacistů připomínajícím znak třetí říše. Orlí křídla se nerozpínají nad svastikou, ale nad maltským křížem v bílém poli. Ten je ostatně ve znaku místních nacistických sympatizantů v kruhu na červeném poli tak, jako byl ve znaku německých nacistů. Impérium Evropa, kniha maltského předsedy stejnojmenné strany Normana Lowella, je myšlenkovou baštou toho nejkrajnějšího nacionalismu na Maltě. Obrana výrobců a objednatelů je prostá. Za prvé, orlice v tomto podání je krásná, stylová. Výtvarně vybroušená. Pak, že osmicípý kříž, používaný živelně všude, není žádnou nacistickou symbolikou, ale téměř státním symbolem. Za třetí argumentuje firma, že orly dává všude možně, nejenom na petardy pro maltskou čtvrť či město Mostu. A za čtvrté, že krása a horor, jehož si i Maltští zažili za války dost, je jen v očích pozorovatele. Každý vidí, co chce… A snad nejsilnější informací článku Manuela Delly je to, že licencovaným výrobcem těchto petard je mimo jiné katolický klerik! Panika? Ne, jasné stanovisko autora článku říká, že není střední cesty, je třeba jasně odmítat. Katolická církev se jasně distancovala od slov tohoto člověka na narozeninách Normana Lowella.

Naposled ještě jeden pohled Fr Joe Borga z University of Malta. Mimo jiné cenné statistické pohledy na religiozitu Malty se ve stejném čísle Sunday Times of Malta vyjadřuje o Basilice Nanebevzetí Naší Paní Marie v Mostě, o které v červnu minulého roku oznámil maltský arcibiskup Scicluna, že rotunda v Mostě bude povýšena na baziliku minor. Rotunda je největším kostelem na Maltě. Ambice sloužit jako bazilika mají i další kostely. Je to dlouholeté téma konkurenčního boje o privilegium. Joe Borg píše otevřeně o slovech papeže Františka, který v povýšení nevidí příležitost pokrýt stěny zlatem, ale mít zlaté srdce. Však by to srdce bylo třeba, i kdyby nebylo baziliky. A málem se tak 6. dubna 1942 za německých náletů stalo, protože mezi tři stovky věřících shromážděných ke mši spadla německá bomba, která prorazila střechu i klenbu – ale nevybuchla.

Církev na Maltě to nebude mít lehké; ba, je to výbušné! Ale alespoň začala o zásadních změnách mluvit. A to z nejvyšších míst. To zasluhuje respekt a stojí to za sledování.

Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama